CZY PO WERTYKULACJI MOżNA KOSIć TRAWę?

Czy po wertykulacji można kosić trawę?

Czy po wertykulacji można kosić trawę?

Blog Article

Wertykulator to urządzenie zaopatrzone w specjalne wertykalne nożyki, które przepoławiają powłokę filcu i nacinają glebę na płytką głębokość około 1,5 cm. Dzięki temu ziemia zostaje rozluźniona i napowietrzona, wówczas woda bez trudu dochodzi do korzeni, a trawa lepiej wyrasta i się rozrasta.
Najczęściej przeprowadza się wertykulację w kwietniu, w trakcie ciepłej pogody - na przełomie marca i kwietnia. Jesienna wertykulacja trawnika – jak? - optymalny jest kres września, w owym czasie korzenie murawy mają więcej czasu na odnowę, a rośliny sprawniej przygotowują się do nastania zimy.
Wertykulator asygnowany jest do regularnego zabiegania o stan murawy. Dzięki nacięciom kierowanym w glebie podważa jej wierzchnią warstwę, polepszając zdolność wzrostu dla trawki. Nie zapomnij jednak, że używanie wertykulatora to tylko jedna z części toku kształtowania właściwości trawnika.
Wertykulatory posiadają rotujące ostrza, które wchodzą w trawnik i kilka milimetrów w głębię ziemi, napowietrzając glebę w toku jej przechodzenia i ułatwiając wydobycie chwastów i wdzierających się korzeni.
Korzyści płynących z wertykulacji jest krocie. Zwłaszcza proces pozwala na napowietrzenie ziemi i dopuszczenie do jej składników odżywczych, a co więcej usunięcie zalegających na trawniku mchu, obumarłych roślin i zepsutych źdźbeł. To następnie przyczynia się do intensywnego przyrostu młodej murawy.
Najlepszy termin na wertykulację trawnika to przedwczesna wiosna lub późna jesień, gdy trawnik jest w fazie aktywnego przyrostu. Należy unikać wertykulacji w trakcie suszy bądź krańcowych warunków pogodowych.
Wertykulator trawnika to urządzenie usuwające darń – luźną powłokę starych szypułek trawy, martwego mchu i innych zanieczyszczeń, takich jak liście, które z czasem ulegają ubijaniu na trawniku.
Na sto procent wertykulacja zdoła wychodzić na dobre powierzchownemu napowietrzaniu ziemi, jakkolwiek służy również wyczesywaniu starych traw, usuwaniu mchu i filcu. Natomiast aerator to urządzenie, które służy przede wszystkim napowietrzeniu ziemi przez jej nakłuwanie, a nie krojenie.
Podczas gdy wertykulatory używają ząbków ostrzowych, grabie korzystają z zębów drucianych, podobnie jak w grabiach wachlarzowych lub sprężynowych.
Głębia nacinania darni wynosi z grubsza od 5 mm do 15 mm. Przy trawniku wypielęgnowanym powinno się używać wertykulatora w pewnym kierunku. Przy bardziej kompaktowej powierzchni trzeba wpierw przejechać w jednym kierunku, a potem w poprzek trawnika.
Nawożenie wolno zacząć po siedmiu dniach od wertykulacji, chyba żeby dosiewano trawę, wtedy powinno się odczekać koło miesiąca. Wiosną wskazane jest zastosowanie nawozów zasobnych w azot, choć jesienią wskazane jest wybierać te z fosforem i potasem.
Oczywiście, bezpośrednio po wertykulacji trawnik nie będzie jawić się niczym pole golfowe i będzie wymagał czasu na odnowę, lecz już po kilku tygodniach od zabiegu trawnik się zregeneruje i wzmocni.
Po wertykulacji trawnik należy wnikliwie oczyścić z resztek roślin, korzystając do tego zamysłu grabi. Fachowi ogrodnicy podpowiadają, żeby wepchnąć je do wora na odpady organiczne, a nie gromadzić je w kompostowniku, jako że mogą być pochodzeniem zarodników grzybów.
Na decyzję o zastosowaniu wertykulatora najlepiej niech warunkuje kontrola naszego trawnika. Kiedy spostrzeżemy na nim takie znaki jak: żółknięcie trawy plus jej mierny rozwój, pokład filcu z machami i chwostami, utwardzoną ziemię i mizerne wchłanianie wody – to znak, iż zaleca się wykonać wertykulację.
Zabieg praktykuje się przedwczesną wiosną po pierwszym koszeniu – przysporzymy się w przedstawiony sposób do regeneracji trawnika po zimie. Wertykulację równie dobrze jednak jest przeprowadzić wczesną jesienią, aby wiosną móc cieszyć się pięknym trawnikiem. Jego wykonanie rekomenduje się dodatkowo przed dokonaniem dosiewu.
Po wertykulacji trawnik należy szczegółowo wygrabić, ażeby wyeliminować szczątki mchu i suchą trawę. Aeracja tymczasem to inaczej napowietrzanie trawy. Zabieg tego rodzaju ma na celu poluzowanie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej dochodzą nawozy, woda i powietrze.
Wertykulację proceduje się wyłącznie raz w roku - wiosną lub na przełomie lata i jesieni – na murawach starszych aniżeli dwuletnie. przebieg polega na wertykalnym nacinaniu murawy na głębokość 1-2 cm. Po jego wykonaniu na trawniku pozostają obumarłe resztki organiczne (głównie mech i suche źdźbła), które należy zagrabić i usunąć.
Wiosenne dosiewanie zaleca się przygotować po wspomnianej wertykulacji i kompletować piaskowaniem trawnika. Ze względu na to, że słońce nie nagrzewa jeszcze wtenczas przesadnie, trawa będzie mieć pożądane warunki do wschodzenia. Po nasiona traw wolno sięgnąć zarówno latem.wertykulator%20elektryczny%20Stihl

Report this page